• SZÓSTOKLASIŚCI W PASIECE I W OGRODZIE CZYLI LEKCJA BIOLOGII W TERENIE.

          •  

                  Z dużą dozą zainteresowania przyjąłem zaproszenie do wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych, które mają miejsce w pasiece edukacyjnej i ogrodzie społecznościowym mieszczących się przy Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

                   Na zajęcia: ,,Jak w ulu – edukacja dzieci i młodzieży z zakresu pożytku i roli pszczół w ekosystemie miasta Piły” udaliśmy się w czwartkowe, październikowe przedpołudnie. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią Bożenę Wota, prezes Zarządu Fundacji ,,Pszczoła”. Udział w tej naukowej wyprawie wzięło udział 17 uczennic i uczniów z klas szóstych naszej placówki oświatowej.

                  Głównym celem projektu realizowanego przez wspomnianą fundację jest przede wszystkim promowanie edukacji ekologicznej oraz ochrona zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego wśród najmłodszych. Dla pracowników – edukatorów z ,,Pszczoły” ważne jest rozbudzanie wśród młodych ludzi potrzeby kontaktu z naturą, uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o rośliny i zwierzęta i wyrobienie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

                   Niestety w dniu naszej wizyty w ośrodku pogoda nie była zbyt łaskawa. Momentami kropił mały ,,kapuśniaczek”, a do tego było wietrznie. Temperatura nas również nie rozpieszczała. My jednak sobie poradziliśmy, gorzej nasze kochane, zapracowane owady. Pszczoły nie cierpią takiej aury, stąd program zajęć musiał ulec pewnej modyfikacji.

                  W pierwszej części udaliśmy się na prawie godzinny spacer podczas którego uczniowie zbierali okazy roślinne, tworząc swoje mini ogrody na specjalnych kartkach papieru. Po spacerze czekała na nas niespodzianka: ognisko i kiełbaski.

                   W drugiej części spotkania uczniowie oglądali pod binokularami okazy pszczół i sami tworzyli świece z plastrów pszczelich.

                   Na koniec pani Bożena Wota – w auli uczelni – przedstawiła nam kilka ciekawostkach o pszczołach. To nieprawdopodobnie interesujący gatunek bezkręgowca, stawonoga i owada…

                   Czy zdajecie sobie sprawę, że gdyby wyginęły na Ziemi wszystkie pszczoły, to w niedalekim okresie czasu 1/3 ludzkości musiałaby pożegnać się z życiem……

                   Pszczoły kryją wiele tajemnic a fascynująco przedstawia się życie społeczne tych owadów.

                   Na koniec napiszę tylko, że wracaliśmy do szkoły w bardzo dobrych humorach ……..

                   Fajnie byłoby, gdyby ktoś z Was poszerzył swoją wiedzę o tych owadach kojarzonych z pysznym i zdrowym miodkiem.

                                                                                                                  Piotr Gruntkowski

          • SZEŚCIU FINALISTÓW SP6 W TEGOROCZNYM FINALE OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ POWIATU PILSKIEGO

          • Rywalizacja uczniów w konkursie o tematyce ekologiczno-ochroniarskiej składa się - każdego roku – z trzech etapów: szkolnego, gminnego i powiatowego. Młodzi ludzie zmagają się z zadaniami testowymi w dwóch kategoriach wiekowych: do pierwszej zaliczeni są dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI, a do drugiej klas VII-VIII.

                                  Po teście etapu szkolnego kwalifikację do części gminnej wywalczyło sześciu uczniów: Antonina Wach, Maja Walewska z kl. 6c, Ignacy Dolny i Krzysztof Gruszka z kl. 6a, Wiktoria Pakuła kl. 8b i Wojciech Kozieł kl. 7b.

                                 Test etapu drugiego pisano w auli szkoły podstawowej nr2, a złożony był z 25 pytań obejmujących wiedzę nie tylko ściśle ekologiczną, lecz również treści z ochrony przyrody i ochrony środowiska.

                                Bardzo miło mi poinformować, że nasza szóstka uczennic i uczniów spisała się na szkolną ,,szóstkę”. Wszyscy awansowali do potyczki finałowej a wynik Tosi Wach 24pkt. na 25 pkt. możliwych  określiłbym jako ,,kosmiczny”!!!

                                Finał powiatowy zaplanowano na dzień 20 października a odbędzie się tradycyjnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pile.

                                Trzymajcie kciuki za przygotowania i efekt końcowy tegorocznej ekologicznej rywalizacji naszej młodzieży.

             

                                                                                                                  Piotr Gruntkowski

          • WYBORY NA STANOWISKO PRZEWODNICZĄCEGO  SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          •  

             

             28 września br. w naszej szkole odbyły się wybory mające na celu wyłonić nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosować mogli wszyscy obecni tego dnia uczniowie klas IV-VIII SP.

            Do startu w tegorocznych wyborach stanęło czworo kandydatów. Byli to, w kolejności alfabetycznej: Stanisław Grochowski (klasa VIII B),  Lena Kegel (klasa V A), Lena Kuszyk (klasa VIII A) oraz Nikol Semenowa (klasa VI C). W ramach „kampanii wyborczej” kandydaci wraz ze swoimi sztabami wyborczymi przygotowali specjalne plakaty z informacją o samych sobie (zainteresowania, hobby itp.), programem wyborczym oraz pomysłami na funkcjonowanie samorządu uczniowskiego. Plakaty można było podziwiać na I piętrze. Nie obyło się także bez dodatkowych form zachęcania swoich wyborców w postaci rozdawania ulotek informacyjnych oraz częstowania słodyczami.

            Na podstawie wszystkich zebranych głosów szkolna komisja wyborcza (w składzie: Zofia Kulawik, Urszula Lus, Zofia Marciniec z klasy VI A oraz Olga Słowińska oraz Katarzyna Pankau z klasy VII A) wyliczyła następujące wyniki:

             

            1. STANISŁAW GROCHOWSKI (KL. 8 B) – 213 GŁOSÓW
            2. LENA KUSZYK (KL. 8 A) – 100 GŁOSÓW
            3. LENA KEGEL (KL. 5 A) ORAZ NIKOL SEMENOWA (KL. 6 C) – PO 17 GŁOSÓW

            Liczba oddanych głosów: 350

            W tym:

            -głosów ważnych: 347

            -głosów nieważnych: 3

            Tym samym nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły został uczeń klasy VIII B – STANISŁAW GROCHOWSKI. Serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy oraz samych ciekawych pomysłów. Pozostałym kandydatkom serdecznie  dziękujemy za udział w wyborach, składamy gratulacje i liczymy na aktywną działalność w samorządzie uczniowskim! Dodatkowe słowa uznania należą się uczennicom wchodzącym w skład komisji wyborczej za sprawne przeprowadzenie głosowania oraz wzorowe przeliczenie zebranych głosów.

          • POMÓŻ I TY!

          • Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w charytatywnej zbiórce dla - Fabiana Czechowskiego– podopiecznego Fundacji POMÓŻ I TY? Od dnia 04.10.2023 do 16.10.2023 Samorząd Uczniowski prowadzi sprzedaż karnetów w cenie 3 zł.Zebrane środki zostaną przekazane na leczenie i specjalistyczną rehabilitację chłopca. 

            Bardzo liczymy na Waszą pomoc - Pomóż i Ty!

          • Zakręcona akcja!

          •              

            Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w charytatywnej  zbiórce nakrętek na na rzecz Agatki Koc – podopiecznej Fundacji Złotowianka. Nakrętki można dostarczać na bieżąco i pozostawiać pod dyżurką szkolną. Zebrane nakrętki zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki.  Proszę pamiętać o dołączeniu karteczki ze swoim imieniem, nazwiskiem i klasą.  Bardzo liczymy na Waszą pomoc i wielkie serce oraz jesteśmy pewni, że nie zostawimy Agatki w potrzebie!

          • Challange czyli edukacyjne wyzwanie

          • Pierwszy challange "Droga do zagrody" za nami!
            ​​​​​​​ A było co robić. 24 uczniów, praca w sześcioosobowych grupach. Jakie cele miały te zajęcia, które przypominały raczej zabawę niż naukę? Oto one: 

            • wprowadzenie kierunków głównych: północ, południe, wschód, zachód, 
            • czytanie ze zrozumieniem dłuższej instrukcji, • 
            • Utrwalenie pojęć strona lewa/strona prawa, 
            • • sprawne komunikowanie się w języku polskim, jasne formułowanie zdań, poleceń, •
            • porządkowanie informacji, 
            • określanie i prezentowanie wzajemnego położenia przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni; 
            • określanie i prezentowanie kierunku ruchu przedmiotów oraz osób; 
            • określanie położenia przedmiotów na prawo/na lewo od osoby widzianej z przodu, 
            • kształtowanie umiejętności pracy w grupie i przyjęcie konsekwencji za działania zespołowe, 
            • czytanie prostego planu miasta, 
            • wskazywanie głównych kierunków, 
            • Kształtowanie patriotyzmu lokalnego. 

            Jako nauczyciel organizujący edukacyjne zadania, podpatrywałam też jak liderzy zarządzają grupą. Wybrane osoby świetnie wywiązywały się z powierzonych zadań. Na końcu zajęć czytaliśmy wszystkie instrukcje i sprawdzaliśmy poprawność wykonanych zadań. Trzy grupy popełniły drobne błędy. Ale to nic :). Lekcje przygotowała wychowawczyni klasy 2a, Aleksandra Schoen-Kamińska, ambasador klocków Korbo. 

          • Zmiana planu!

          • Informujemy, że  - w związku z rozpoczynającymi się od października zajęciami na pływalni - zaszły niewielkie zmiany w planie lekcji. Zmiany nie muszą dotyczyć wszystkich oddziałów, prosimy jednak o sprawdzenie. Plan po korektach umieszczony już został w zakładce PLAN LEKCJI.

          • DZIEŃ KROPKI...

          • 15 września obchodziliśmy w naszej szkole międzynarodowy Dzień Kropki. Wydarzenie to ma promować i podkreślać kreatywność oraz pomysłowość uczniów a także odkrywać ich talenty. Pomysłodawcą Dnia Kropki jest amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds, który  w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. 

            Z okazji tego dnia  uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalne prace plastyczne, których motywem przewodnim była oczywiście kropka. Każda zainteresowana osoba miała możliwość pokolorować według własnego pomysłu kropkę, sowę, czy też tęczę. Było to niezwykle przydatne ćwiczenie na rozwijanie wyobraźni. Wiele wykonanych prac trafiło na tablice talentów znajdującą się w holu naszej szkoły.  Nad tworzeniem kompozycji czuwały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego – uczennice klasy VI A: Natalia Adamik, Zosia Kulawik, Ula Lus, Zosia Marciniec oraz Jagoda Pląskowska. Wielu uczniów uczciło ten dzień  posiadając ubiór w kropki lub grochy a także miało możliwość pomalowania twarzy, oczywiście w kropki! Ponadto, uczniowie mogli skorzystać ze specjalnych „kropkowych” wydzieranek (przygotowanych przez panią Katarzynę Sykuterę-Świerczyńską) wybierając swoją wymarzoną cechę charakteru.

            Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za wsparcie i pomoc!

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile
      • (67) 211 74 52
      • ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła Poland
      • KLASY 1-3 SP: justyna_siekiera@o2.pl KLASY 4-8 SP: blazejdrab@interia.pl
      • 764-23-33-770
      • /SP6_Pila/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych