• 21.02.2022 --- MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

     • „Tylko ten, kto kocha, widzi, co jest prawdziwe w człowieku” – to jeden z cytatów towarzyszących nam podczas Miejskiego Konkursu Recytatorskiego Młodzieży Szkół Podstawowych „(…) nic ponad czar miłości”. Spotkanie miało miejsce 14 lutego br. i objęte było Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Piły. Mimo, że frekwencja nie była imponująca, poetyckie popołudnie, jak zawsze, przyniosło wyciszenie i ukojenie – tak potrzebne w codziennym zgiełku i pędzie.

      Występy uczniów, prezentujących piękne utwory o miłości, oceniało jury
      w składzie: p. Aldona Ostachowicz – wicedyrektorka szkoły, nauczycielka języka polskiego, przewodnicząca jury; p. Beata Grygorcewicz – nauczycielka bibliotekarka w naszej szkole oraz p. Agata Kin – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 6.

      Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Aleksandra Jopek (8b) oraz Julia Jankowska (7b), których występy zakończyły konkursowe zmagania.

      Jury nagrodziło 5 osób spośród uczestników tegorocznego konkursu, przyznając 3 nagrody
      i 2 wyróżnienia: I miejsce zajęła Natalia Manszewska – reprezentująca ZS STO, II miejsceAleksandra Jopek, uczennica naszej szkoły, III miejsce zdobyła zaś Maria Różewicka
      z SP nr 11. Wyróżnienia trafiły do Marty Jaworskiej z ZS STO oraz Agaty Gofron z SP nr 4.

      Przede wszystkim gratulujemy zwyciężczyniom, jednak doceniamy odwagę wszystkich dziewcząt, które zdecydowały się wystąpić przed – w większości – obcą publicznością. Miejski Konkurs Recytatorski organizowany jest przez naszą szkołę już od wielu lat – najpierw dla uczniów gimnazjum, później dla młodzieży z najstarszych klas szkoły podstawowej. Tegoroczna edycja została przygotowana przez p. Aldonę Ostachowicz i p. Małgorzatę Kossak. Ta ostatnia – kończąc spotkanie – przypomniała, że miłość to jedno z najbardziej powszechnych i ponadczasowych uczuć oraz zaprosiła uczestników i opiekunów na kolejną edycję konkursu już za rok.

     • 21.02.2022 --- LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

       

      Z dumą i radością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 6 znalazła się wśród placówek objętych programem Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna podjęta i prowadzona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program skierowano m.in. do szkół podstawowych, a jego celem jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Młodzi ludzie będą nabywać kompetencji kreatywnych i technicznych, będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Program Laboratoria Przyszłości stanowi kolejny krok w stronę unowocześnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowych procesów nauczania i uczenia się. Lekcje i inne zajęcia mają być angażujące i ciekawe dla uczniów, a także pomagać im w odkrywaniu talentów.

      W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 158 tysięcy złotych na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży, samodzielnego
      krytycznego myślenia, stosowania TIK, jak również pracy zespołowej czy dobrej organizacji pracy.

     • 21.02.2022---Warsztaty wypiekania pizzy.

     • Uczniowie klasy 3 D uczestniczyli w warsztatach wypiekania pizzy w pizzerii Pizza Hut.

      Dzieci poznały historię powstania pizzy, a następnie wzięły udział w konkursie zorganizowanym podczas warsztatów.

      Nasi mali kucharze samodzielnie przygotowywali pizzę i dekorowali ją według własnego pomysłu.

      Uczniowie wrócili z warsztatów z nową wiedzą i umiejętnościami, ale przede wszystkim ze świetnym humorem.

      Maria Konik

     • 20.02.2022 --- WYNIKI SZKOLNEGO KONURSU MAGIA ŚWIĄT

     • W grudniu 2021 roku odbyła się kolejny edycja konkursu na kartkę świąteczną wykonaną techniką komputerową MAGIA ŚWIĄT. Do jury konkursu dotarło prawie 100 kartek! W tym roku role się odwróciły, ponieważ największą ilość kartek otrzymaliśmy nie z klas 1-3 (jak to zazwyczaj bywało) a z klas 7-8.

      Po burzliwych rozmowach jury wybrało zwyciężców, którymi są:

      W kategorii klas 1-3:
      1 miejsce: DARIUSZ NOWAKOWSKI 3C
      2 miejsce: KLAUDIA MISIEWICZ 3A
      3 miejsce: PIOTR WINNICKI 3C

      W kategorii klas 4-6:
      1 miejsce: MARIA DRÓŻDŻ 6A
      2 miejsce: EMILIA KĄDZIELA 4A
      3 miejsce: FILIP MAJORKE 5B
      Wyróżnienie: DOMINIKA BOSIANEK 5A

      W kategorii klas 7-8:
      1 miejsce: JULIA SZEWS 8B
      2 miejsce: VICTOR MCWILLIAM 8C
      3 miejsce: LENA OSOWICKA 8A
      Wyróżnienia: DOMINIK OBARSKI 8D
                   OLIWIA NIEBRZYDOWSKA 8A.


      Dyplomy, nagrody oraz pochwały i oceny cząstkowe z informatyki zostaną przekazane do końca przyszłego tygodnia.

      GRATULUJEMY!!!

      A oto galeria pozostałych kartek:

      Agata Madej, Izabela Karczewska, Zdzisława Rzeczycka, Beata Krutel 

     • 20.02.2022---Klocki na lekcjach.

     • Innowacja “Pomyśl, zbuduj, zakręć” autorstwa Aleksandry Schoen-Kamińskiej, jest odpowiedzią na wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego. Dzieci najchętniej i najskuteczniej uczą się w trakcie zabawy. Klocki to niezwykle uniwersalna zabawka, o ogromnych walorach edukacyjnych. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei wykorzystania klocków Korbo na zajęciach pośród uczniów klasy IIIa. Dzięki pracy opartej na modelu STEAM ( Science - nauki ścisłe; Technology - świat cyfrowy; Engineering - inżynieria; Art - sztuka;  Math - matematyka) uczniowie rozwiną analityczne myślenie oraz wyciąganie wniosków, programowanie, projektowanie oraz kreowanie ruchomych modeli. Praca klockami ma zachęcać i motywować uczniów do rozwijania myślenia oraz kształtować kompetencje pracy w grupie. 

      Trzecioklasiści wykorzystali już kolorowe zębatki na zajęciach muzycznych. Ułożyli z klocków partyturę do utworu „Mało nas do pieczenia chleba”. Kolorowy kod klockowy pozwolił bezbłędnie zagrać melodię na bum bum rurkach (link do filmu). Jedna płytka i jedna zębatka stała się instrumentem muzycznym, wykorzystanym do powtarzania rytmów (link do filmu). 

      Podczas kolejnego zadania uczniowie wykorzystali instrukcje. Posłużyły one do wykonania konkretnych budowli i pojazdów. Czytanie instrukcji to ważna umiejętność na przyszłość. (link do filmu)

      Umiejętność logicznego, algorytmicznego myślenia powinna być kształtowana na każdym etapie edukacyjnym dziecka. Podczas układania sudoku uczniowie ćwiczyli koncentrację uwagi, rozwijali logiczne myślenie, utrwalili pojęcia pion, poziom, wiersz i kolumna (link do filmu).

      Klocki zostały również wykorzystane przy ułożeniu kształtu konturu Polski i godła oraz podczas kodowania i dekodowania skryptów. 

     • 15.02.2022---Tajemnicza kostka Merge Cube

     • Ciało człowieka jest fascynujące. Jest jak skomplikowana maszyneria, która umożliwia wykonywanie wielu ważnych czynności. Dzięki niemu możemy się poruszać, oddychać, jeść, a także poznawać świat za pomocą zmysłów. Uczniowie klasy IIIa dzięki tajemniczej kostce Merge Cube poznali wewnętrzną budowę człowieka. Najechanie tabletem na ściankę kostki pozwoliło zobaczyć organy wewnętrzne Mr Body - było to ogromne zaskoczenie! Trzecioklasiści ułożyli szkielet człowieka. Dzięki lekcji dowiedzieli się, że kość udowa jest twarda jak beton. Najmniejszą kością jest strzemiączko w uchu wewnętrznym - ma wielkość połowy ziarenka ryżu. Podczas zajęć wychowawczyni Aleksandra Schoen-Kamińska wykorzystała również aplikację z modelami 3D zygotebody. Połączenie pomocy off line i on line jest świetnym sposobem na aktywizowanie uczniów.

     • 14.02.2022-Dni Bezpiecznego Internetu

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) 

      obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.  

      Uczniowie z IIIa wraz z wychowawcą Aleksandrą Schoen-Kamińską zgłosili swoją klasową inicjatywę, związaną z realizacją przygotowanych zadań. Dzieci wzięły udział w spektaklu teatralnym on line „ Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów ”. Bohaterowie przedstawienia to Filip i Ola - rodzeństwo, jakich wiele. Bardzo lubią gry komputerowe i spędzają w świecie wirtualnym sporo czasu. Filipa, gry i internet wciągają tak bardzo, że zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet traci przyjaciół. Ola, chcąc odzyskać brata, przypadkowo wzywa na pomoc dwóch Plika i Foldera, którzy natychmiast przystępują do dzieła. Czy im się uda? Jak można pomóc Filipowi? I czym jest groźny „Sieciowciąg”, który zagraża naszemu bohaterowi? 

      W oparciu o obejrzany spektakl i prezentację dzieci rozmawiały o zagrożeniach płynących z internetu. Trzecioklasiści samodzielnie wykonali plakaty, w których zawarli rady dla młodych użytkowników sieci. Internet to również źródło wielu informacji i rozrywki w różnych postaciach, należy tylko korzystać z niego mądrze i z umiarem. Zapraszamy do obejrzenia pokazu slajdów „Dni Bezpiecznego Internetu 2022”

     • 11.02.2022---„Świecące robaczki”

     • Prąd w roli głównej po raz drugi. Uczniowie klasy IIIa pod opieką wychowawcy Aleksandry Schoen-Kamińskiej zajęli się diodami elektroluminescencyjnymi zwanymi po prostu diodami LED. Do zasilania takiej diody nie jest potrzebna duża moc. Wystarczy mała, okrągła bateria 3 V. Dzieci dokładnie obejrzały baterięi zauważyły różnicę pomiędzy jej stronami. Na jednej stronie jest plus. Wiadomo, na drugiej minus.  Pod lupę poszły diody, u których zauważyli „nóżki” o różnej długości. Dzieci sprawdziły, w jaki sposób połączyć baterię z diodą, aby ta zaświeciła. Dłuższa nóżka to plus, a krótsza to minus. To była niezwykle ważna informacja do zapamiętania! Trzecioklasiści połączyli diody z baterią i starannie okleili taśmą izolacyjną, aby zapobiec odklejeniu się diod. Na końcu uformowali robaczka z plasteliny. Mimo, że jest to w pewnym sensie zabawka jednorazowego użytku, dzieci miały ogromne poczucie sprawstwa. Wszystkie robaczki pięknie zaprezentowały się na wspólnym zdjęciu. Nawet uczniowie zrobili zdjęcia, by pokazać swą pracę rodzicom. STEAMowe działania po raz kolejny pokazują, jak można wykorzystać i połączyć zajęcia. W tym przypadku plastyczne z doświadczeniami fizycznymi. 

     • 13.02.2022 --- Zbliża się Światowy Dzień Kota

     • Jak co roku, 17 lutego obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

      Ma ono na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym, a także edukację  w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt i właściwej opieki,
      upowszechnianie wiedzy na temat znaczenia kotów w życiu człowieka, poprawę wizerunku miłośników kotów, tzw. kociarzy, oraz czynne zaangażowanie w pomaganie bezdomnym zwierzętom.

       

      W ZWIĄZKU Z TYM, ZWRACAMY SIĘ Z GORĄCĄ PROŚBĄ O DOSTARCZENIE  KOCIEJ KARMY , KTÓRA ZOSTANIE PRZEKAZANA DO PILSKIEGO ODDZIAŁU TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE.

      Akcja zostanie przeprowadzona w dniach 17 – 18 LUTEGO (CZWARTEK – PIĄTEK) na terenie naszej szkoły.

      Uczniowie klas I-IV (uczący się stacjonarnie) mogą przekazać karmę swoim wychowawcom lub opiekunom SU – p. Katarzynie Sykuterze-Świerczyńskiej, p. Annie Krutel lub p. Piotrowi Gorzelakowi.

      Uczniowie klas V-VIII (uczący się zdalnie) mogą dostarczyć karmę po swoich zajęciach i  pozostawić ją  w specjalnie przygotowanych pudełkach przy szkolnej dyżurce.

      PROSIMY O TO, ABY DO KAŻDEJ DOSTARCZONEJ KARMY DOŁĄCZYĆ INFORMACJĘ Z IMIENIEM, NAZWISKIEM ORAZ KLASĄ UCZNIA / UCZENNICY, KTÓRZY WSPARLI NASZĄ AKCJĘ! J

      Z góry dziękujemy i gorąco liczymy na Wasz udział i zaangażowanie!

      Obrazki znajdujące się w ogłoszeniu pochodzą ze stron:

      http://www.bardo.pl/dzien-kota-w-bibliotece-2.html

      http://montessorki.pl/2021/02/18/dzien-kota-2/

     • 02.02.2022-Co przewodzi prąd?

     • Uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem wychowawcy Aleksandry Schoen-Kamińskiej przeprowadzili doświadczenie, do którego wykorzystali obwód zamknięty w postaci niepozornej małej płytki. To Makey Makey. Uczniowie podłączyli płytkę do tabletu, krokodylowe kabelki do styków „strzałka w lewo” oraz „click” i wykorzystali aplikację bębny. Żeby zamknąć obwód zamknięty podłączyli jeszcze jeden styk do wejścia „Earth”. Wielkie zdziwienie i zaskoczenie u dzieci wywołał fakt, że można zagrać na bananach, jabłkach, żelkach, modelinie, na wodzie. Dużo śmiechu było, gdy dzieci grały na swoich dłoniach i nosach! Tak, bo ludzie też mogą być przewodnikami prądu. Uczniowie wyciągnęli wnioski, że przedmioty metalowe i te, które zawierają w sobie wodę przewodzą prąd. Ta mała płytka sprawiła, że dzieci uruchomiły w sobie pokłady kreatywności, radości i chęci współpracy. Steamowe zajęcia udowodniły, że najlepsza nauka jest wówczas, gdy uczniowie działają i doświadczają. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile
   • sekretariat@sp6pila.dlaedu.pl
   • agatamadej@sp6pila.dlaedu.pl
   • (67) 211 74 52
   • ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła Poland
   • KLASY 1-3 SP: justyna_siekiera@o2.pl KLASY 4-8 SP: agatamadej@interia.pl
   • 764-23-33-770
   • /SP6_Pila/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych