• 07.03.2022 --- "Życie pszczół w ulu"

•    W dniu 4 marca 2022 roku grupa uczniów z klasy Va i Vc brała udział w warsztatach w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Warsztaty były zorganizowane w ramach projektu „Z pszczołami za pan brat”. Dotyczyły owadów społecznych: os, trzmieli, szerszeni i głównie pszczół. Prowadzone były przez leśnika, a jednocześnie pasjonata i hodowcę pszczół, którego pasieka liczy aż 35 uli.

Uczniowie zapoznali się z życiem pszczół w ulu i poza nim, budową ula, sposobem przetrwania zimy. Uczestnicy dowiedzieli się, że mróz wcale nie jest straszny, a zabójcza jest wilgoć w ulu. Nauczyli rozpoznawać się robotnicę, trutnia i królową pszczół. Poznali cechy odróżniające osę od pszczoły, trzmiela od szerszenia. W trakcie warsztatów obejrzeli pod mikroskopem odnóża i skrzydła pszczół. Poznali również podstawowe rośliny miododajne: robinię pseudoakacjową, lipę, wrzosy, grykę, rzepak i facelię.

Czas spędzony w nadleśnictwie upłynął bardzo szybko. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, pełni wrażeń i nowych wiadomości o pracowitych zapylaczach.

Marlena Wesołowska

• 06.03.2022--- Wyślij pączka do Afryki

• Z okazji Tłustego Czwartku (24 lutego) uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną pod nazwą „Wyślij pączka do Afryki” organizowaną przez fundację „Kapucyni i Misje”. Celem akcji jest  zebranie pieniążków na rzecz biednych oraz głodujących dzieci w Afryce, m.in. na wybudowanie dla nich studni głębinowej z pitną wodą. Koordynatorem oraz inicjatorem akcji w naszej szkole była pani Sylwia Chyła - nauczyciel religii, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego oraz pań wychowawczyń z klas I-III SP. W ramach przedsięwzięcia przedstawiciele SU (Julia Środa, Basia Zadrożna, Iga Zaremba z klasy 7 c oraz Sebastian Ignaciuk, Adam Kotecki, Janek Świerczyński z klasy 6 b) sprzedawali pyszne pączki uczniom naszej szkoły a całkowity dochód ze sprzedaży  został przeznaczony na szczytny cel  -pomoc dzieciom w Afryce. W akcję pięknie włączyły się również klasy I-III SP, które zamówiły (wpłacając pieniążki na rzecz potrzebujących w Afryce) oraz z przyjemnością zjadły zakupione przez siebie pączki. Z dumą ogłaszamy, że w ramach tegorocznej akcji udało nam się zebrać 1200 złotych, które zostaną przekazane fundacji „Kapucyni i Misje”.  Serdecznie dziękujemy za ten szlachetny a zarazem słodki gest.