•       Z WIZYTĄ W ZDROJOWEJ GÓRZE

     •                             

                              W ostatni poniedziałek października kilkunastoosobowa grupa uczniów klas siódmych udała się na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. W gościnnych progach tej szacownej instytucji przywitała nas pani Anna Kałka –  dobrze znana w  środowisku szkolnym edukator, niezwykle kompetentna osoba, zawsze świetnie przygotowana do pracy z młodzieżą.

                 Z panią Anią wcześniej ustaliliśmy temat naszego spotkania:  ,,Narządy zmysłu zwierząt”.

                W pierwszej części zajęć nie mogło zabraknąć pytania: czym jest las?. Odpowiedź na to pytanie – jak się okazało wcale nie jest prosta. Ciekawe czy po kilku dniach od naszej wizyty potrafilibyście prawidłowo odpowiedzieć – wierzę, że tak…….

                Pani Ania w tej części spotkania chętnie odpowiadała na pytania uczniów, a te dotyczyły m.in. wspaniałych okazów zwierząt prezentujących się w sali edukacyjnej. Młodzież zainteresowało w jaki sposób postacie np. kozicy górskiej, niedźwiedzia brunatnego, orła przedniego, głuszcza i inne znalazły w salce edukacyjnej i mogą cieszyć oczy wielbicieli przyrody. Dowiedzieliśmy się również jak odróżnić norkę europejską od amerykańskiej czy kunę domową od kuny leśnej oraz dlaczego szopa pracza uważa się za wyjątkowo niebezpiecznego szkodnika i co oznaczają takie nazwy jak np.: pasiak, przelatek, klempa, locha, odyniec, czternastek, wycinek i wiele innych……Ciekawy jestem czy potraficie prawidłowo kojarzyć takie gatunki jak: daniele, sarny i łanie?.

               W drugiej odsłonie naszej wizyty rozmawialiśmy już tylko o zwierzęcych zmysłach, porównując je do zmysłów człowieka.

               Według filozofa Rudolfa Steinera jest aż 15 zmysłów, a nie 5!!!. My jednak skupiliśmy się na tych pięciu podstawowych tzn.: wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku.

               Pora na dziesięć powtórkowych pytań. Ciekawy jestem czy znacie odpowiedzi – pytania dotyczą także uczniów, którzy nie byli z nami w nadleśnictwie:

      1. Czym są wibrysy?
      2. Czy sowy lepiej widzą obrazy z bliska czy z daleka? Dlaczego?
      3. Jak mama-sowa odżywia swoje młode?
      4. ,,Żona” jelenia to……..
      5. W jakim kraju i w którym wieku po raz pierwszy wytropiono przestępcę dzięki psu?
      6. Czym jest bzyczenie komara?
      7. Czym jest smak zwany umami?
      8. Dlaczego wilki dobrze widzą w nocy, słabiej w dzień?
      9. Kleszcze są ślepe. W jaki sposób polują?
      10. Ile razy wzrok ptaków jest lepszy od wzroku człowieka?

            W końcowej części spotkania młodzież rozpoznawała zapachy serwowane przez panią Anię i rozwiązywała krzyżówkę o grzybach. Dla kilku uczniów nie zabrakło upominków.

              W świetnych humorach wracaliśmy do szkoły. Było miło, sympatycznie i merytorycznie. Uczniowie byli zachwyceni. Najważniejsze jest to, aby mieli poczucie, iż nie był to czas stracony. A ja utwierdziłem się w przekonaniu, że w klasach siódmych jest wielu uczniów chcących rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę.    

              W imieniu moich podopiecznych i swoim dziękuję pani Ani za przygotowanie ciekawych zajęć i merytoryczną opiekę nad grupą naszych młodych przyrodników – biologów.

       

                                                                                                                     Piotr Gruntkowski

     • EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

     • 16 października  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Europejskiego  Dnia Przywracania Czynności Serca, który odbyły się w hali sportowej Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile.Uczniowie pod kierunkiem ratowników medycznych oraz uczniów klas licealnych o profilu ratownictwo medyczne wykonywali ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo oddechowej, następnie przystąpili do resuscytacji jednoczesnej.  Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy  uczniów na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca oraz zwiększenie świadomości, że tak niewiele potrzeba by uratować czyjeś życie.Na zakończenie obchodów szkoła otrzymała dyplom potwierdzający udział obchodach  w Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca

     • SPOTKANIE PIERWSZOKLASISTÓW Z POLICJANTEM

     • W czwartek 26 października 2023 r., naszą szkołę odwiedziła policjantka st. sierż. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Policjantka przekazała najmłodszym uczniom, jak i gdzie bezpiecznie przejść przez jezdnię, pokazała jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Małym słuchaczom przypominane były numery alarmowe, jak również sposoby wzywania pomocy, a także zasady bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia.

       

      Organizator spotkania: Maria Konik

     • WIELKI SUKCES TOSI WACH W OLIMPIADZIE EKOLOGICZNEJ                         GODNE WYNIKI POZOSTAŁEJ PIĄTKI UCZNIÓW.

     •  

                    Po etapach: szkolnym i gminnym, w czwartek 19 października zaplanowano finał powiatu pilskiego tegorocznej Olimpiady Ekologicznej. Tradycyjnie  uczniowie reprezentujący prawie wszystkie ,,podstawówki” w naszym powiecie, przystąpiło do rozwiązywania testu składającego się z 30 pytań z zakresu wiedzy ekologicznej i ochroniarsko-przyrodniczej. Uczniowie zebrani w gościnnych murach Młodzieżowego Domu Kultury ,,Iskra” w Pile przy ulicy Kilińskiego, rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: kl.IV-VI  i VII-VIII a zebraną młodzież przywitał i życzył sukcesów starosta pilski Eligiusz Komarowski.

                    Naszą szkołę reprezentowali: Maja Walewska, Antonina Wach, Ignacy Dolny i Krzysztof Gruszka (w ,,młodszej” kategorii) oraz Wiktoria Pakuła i Wojciech Kozieł (w kategorii ,,starszaków”).

                   Cała nasza szóstka to prawdziwi debiutanci w konkursie o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Wiedziałem, że w tak doborowym towarzystwie (po ok. 40-u uczniów w jednej i drugiej kategorii wiekowej) będzie niezwykle ciężko ,,załapać się” na podium i do grona pięciu uczniów wyróżnionych. Powód był jasny: uczniowie z terenu – jak to określę – zawsze stanowią dobrze przygotowaną grupę uczennic i uczniów i nierzadko zajmują większość eksponowanych miejsc w każdej edycji ekologicznych zmagań…….

                 Nie było inaczej podczas tegorocznej edycji, ale wspaniale spisała się Antonina Wach, która zdobywszy 22pkt/30 możliwych, uplasowała się w ścisłej czołówce, Wywalczyła drugie wyróżnienie, została więc laureatką, a jest równoznaczne z kwalifikacją do finału finałów czyli FINAŁU SUBREGIONALNEGO OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ 2023, w którym zmierzą się laureaci aż z pięciu powiatów: chodzieskiego, złotowskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i oczywiście pilskiego na czele z Tosią, której do miejsca drugiego na podium zabrakło dosłownie jeszcze jednej prawidłowej odpowiedzi na teście………

                 Subregion zaplanowano na 9 listopada. Trzymajcie kciuki za Tosię, której należy już teraz – bez względu na wynik w ostatnim etapie – wielkiego sukcesu. Tosia brawa dla Ciebie ,,przy otwartej kurtynie” – jak mówi się w sportowym żargonie.

                Ale ja chciałbym podziękować pozostałym naszym ambitnym Ekologom (właśnie przez duże ,,E”). Dziękuję za miłą, ale przede wszystkim efektywną współpracę Mai, Wiktorii, Ignacemu, Krzysztofowi i Wojtkowi – praca z Wami to dla mnie przyjemność i zaszczyt.

                Wasze wyniki finałowej potyczki były bardzo godne i napiszę: nie zawiedliście…..Wracały świetne wspomnienia pracy z młodzieżą, która – tak po prostu – sama pragnie poszerzać swoją wiedzę. W dzisiejszych czasach nie jest to sytuacją aż tak oczywista……..

                  Oprócz Wiktorii, pozostali będą mieli jeszcze minimum raz spróbować uczestnictwa w kolejnych edycjach ekologicznych zmagań.

       

                                                                                                           Piotr Gruntkowski

     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NASZEJ SZKOLE

     • Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się mieszkańcy:

      - ponad 200 języków europejskich,

      - 24 języki urzędowe UE,

      - około 60 języków regionalnych oraz mniejszości,

      - wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.

      Dzień Języków podkreśla znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.

       

      Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów tego święta. Dlatego w środę 18 października 2023 zorganizowany został TURNIEJ wiedzy o językach, kulturze i zwyczajach krajów europejskich. Do rywalizacji stanęli  uczniowie klas VII. Ideą TURNIEJU było propagowanie wśród dzieci i młodzieży nie tylko znajomości w dzisiejszych czasach języków obcych, ale także kultury, wielojęzyczności i różnorodności naszego kontynentu – jako bogactw, które należy rozwijać i pielęgnować. Wszyscy uczniowie klas VII z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w dziewięciu konkurencjach językowo-kulturowych.

       

       

       

       

      Nad całością imprezy czuwało jury z panią wicedyrektor Aldoną Ostachowicz na czele (w jury zasiadła również nauczycielka języka angielskiego pani Anna Teodorowicz oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Stanisław Grochowski). Imprezę poprowadził nauczyciel języka angielskiego – pan Piotr Gorzelak.

      Emocji było wiele podczas zmagań turniejowych. Uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą na temat języków, słownictwa, szeroko rozumianej kultury oraz zwyczajów krajów europejskich). Po ostatniej konkurencji „komisja do spraw liczenia punktów” w składzie: Maja Nowak, kl. VIC oraz Maja Walewska kl. VIC  -  podliczyła wszystkie punkty zdobyte przez każdą z klas podczas poszczególnych konkurencji a jury Turnieju wyłoniło zwycięzców:

       

      I MIEJSCE: klasa VIIB

      II MIEJSCE: klasa VIIA

      III MIEJSCE: klasa VIIC

       

      GRATULUJEMY !

       

      Pamiętajmy, że różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września.

       

       

       

       

      Pomysłodawcami oraz organizatorami całej imprezy byli członkowie Zespołu Nauczycieli Języków Obcych naszej szkoły: pan Piotr Gorzelak, pani Anna Krutel, pani Agnieszka Kuchcińska oraz pani Anna Teodorowicz.

       

      „Ucz się języków – Bądź aktywny !”

       

       

      DO WIDZENIA, AU REVOIR, AUF WIEDERSEHEN, ADIOS, CIAO, DA PABACZENNIA

       

      W imieniu Zespołu Nauczycieli Języków Obcych:

      Agnieszka Kuchcińska

      Anna Teodorowicz

       

       

       

     • SZÓSTOKLASIŚCI W PASIECE I W OGRODZIE CZYLI LEKCJA BIOLOGII W TERENIE.

     •  

            Z dużą dozą zainteresowania przyjąłem zaproszenie do wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych, które mają miejsce w pasiece edukacyjnej i ogrodzie społecznościowym mieszczących się przy Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

             Na zajęcia: ,,Jak w ulu – edukacja dzieci i młodzieży z zakresu pożytku i roli pszczół w ekosystemie miasta Piły” udaliśmy się w czwartkowe, październikowe przedpołudnie. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią Bożenę Wota, prezes Zarządu Fundacji ,,Pszczoła”. Udział w tej naukowej wyprawie wzięło udział 17 uczennic i uczniów z klas szóstych naszej placówki oświatowej.

            Głównym celem projektu realizowanego przez wspomnianą fundację jest przede wszystkim promowanie edukacji ekologicznej oraz ochrona zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego wśród najmłodszych. Dla pracowników – edukatorów z ,,Pszczoły” ważne jest rozbudzanie wśród młodych ludzi potrzeby kontaktu z naturą, uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o rośliny i zwierzęta i wyrobienie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

             Niestety w dniu naszej wizyty w ośrodku pogoda nie była zbyt łaskawa. Momentami kropił mały ,,kapuśniaczek”, a do tego było wietrznie. Temperatura nas również nie rozpieszczała. My jednak sobie poradziliśmy, gorzej nasze kochane, zapracowane owady. Pszczoły nie cierpią takiej aury, stąd program zajęć musiał ulec pewnej modyfikacji.

            W pierwszej części udaliśmy się na prawie godzinny spacer podczas którego uczniowie zbierali okazy roślinne, tworząc swoje mini ogrody na specjalnych kartkach papieru. Po spacerze czekała na nas niespodzianka: ognisko i kiełbaski.

             W drugiej części spotkania uczniowie oglądali pod binokularami okazy pszczół i sami tworzyli świece z plastrów pszczelich.

             Na koniec pani Bożena Wota – w auli uczelni – przedstawiła nam kilka ciekawostkach o pszczołach. To nieprawdopodobnie interesujący gatunek bezkręgowca, stawonoga i owada…

             Czy zdajecie sobie sprawę, że gdyby wyginęły na Ziemi wszystkie pszczoły, to w niedalekim okresie czasu 1/3 ludzkości musiałaby pożegnać się z życiem……

             Pszczoły kryją wiele tajemnic a fascynująco przedstawia się życie społeczne tych owadów.

             Na koniec napiszę tylko, że wracaliśmy do szkoły w bardzo dobrych humorach ……..

             Fajnie byłoby, gdyby ktoś z Was poszerzył swoją wiedzę o tych owadach kojarzonych z pysznym i zdrowym miodkiem.

                                                                                                            Piotr Gruntkowski

     • SZEŚCIU FINALISTÓW SP6 W TEGOROCZNYM FINALE OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ POWIATU PILSKIEGO

     • Rywalizacja uczniów w konkursie o tematyce ekologiczno-ochroniarskiej składa się - każdego roku – z trzech etapów: szkolnego, gminnego i powiatowego. Młodzi ludzie zmagają się z zadaniami testowymi w dwóch kategoriach wiekowych: do pierwszej zaliczeni są dziewczęta i chłopcy z klas IV-VI, a do drugiej klas VII-VIII.

                            Po teście etapu szkolnego kwalifikację do części gminnej wywalczyło sześciu uczniów: Antonina Wach, Maja Walewska z kl. 6c, Ignacy Dolny i Krzysztof Gruszka z kl. 6a, Wiktoria Pakuła kl. 8b i Wojciech Kozieł kl. 7b.

                           Test etapu drugiego pisano w auli szkoły podstawowej nr2, a złożony był z 25 pytań obejmujących wiedzę nie tylko ściśle ekologiczną, lecz również treści z ochrony przyrody i ochrony środowiska.

                          Bardzo miło mi poinformować, że nasza szóstka uczennic i uczniów spisała się na szkolną ,,szóstkę”. Wszyscy awansowali do potyczki finałowej a wynik Tosi Wach 24pkt. na 25 pkt. możliwych  określiłbym jako ,,kosmiczny”!!!

                          Finał powiatowy zaplanowano na dzień 20 października a odbędzie się tradycyjnie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pile.

                          Trzymajcie kciuki za przygotowania i efekt końcowy tegorocznej ekologicznej rywalizacji naszej młodzieży.

       

                                                                                                            Piotr Gruntkowski

     • WYBORY NA STANOWISKO PRZEWODNICZĄCEGO  SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     •  

       

       28 września br. w naszej szkole odbyły się wybory mające na celu wyłonić nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosować mogli wszyscy obecni tego dnia uczniowie klas IV-VIII SP.

      Do startu w tegorocznych wyborach stanęło czworo kandydatów. Byli to, w kolejności alfabetycznej: Stanisław Grochowski (klasa VIII B),  Lena Kegel (klasa V A), Lena Kuszyk (klasa VIII A) oraz Nikol Semenowa (klasa VI C). W ramach „kampanii wyborczej” kandydaci wraz ze swoimi sztabami wyborczymi przygotowali specjalne plakaty z informacją o samych sobie (zainteresowania, hobby itp.), programem wyborczym oraz pomysłami na funkcjonowanie samorządu uczniowskiego. Plakaty można było podziwiać na I piętrze. Nie obyło się także bez dodatkowych form zachęcania swoich wyborców w postaci rozdawania ulotek informacyjnych oraz częstowania słodyczami.

      Na podstawie wszystkich zebranych głosów szkolna komisja wyborcza (w składzie: Zofia Kulawik, Urszula Lus, Zofia Marciniec z klasy VI A oraz Olga Słowińska oraz Katarzyna Pankau z klasy VII A) wyliczyła następujące wyniki:

       

      1. STANISŁAW GROCHOWSKI (KL. 8 B) – 213 GŁOSÓW
      2. LENA KUSZYK (KL. 8 A) – 100 GŁOSÓW
      3. LENA KEGEL (KL. 5 A) ORAZ NIKOL SEMENOWA (KL. 6 C) – PO 17 GŁOSÓW

      Liczba oddanych głosów: 350

      W tym:

      -głosów ważnych: 347

      -głosów nieważnych: 3

      Tym samym nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły został uczeń klasy VIII B – STANISŁAW GROCHOWSKI. Serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy oraz samych ciekawych pomysłów. Pozostałym kandydatkom serdecznie  dziękujemy za udział w wyborach, składamy gratulacje i liczymy na aktywną działalność w samorządzie uczniowskim! Dodatkowe słowa uznania należą się uczennicom wchodzącym w skład komisji wyborczej za sprawne przeprowadzenie głosowania oraz wzorowe przeliczenie zebranych głosów.

     • POMÓŻ I TY!

     • Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w charytatywnej zbiórce dla - Fabiana Czechowskiego– podopiecznego Fundacji POMÓŻ I TY? Od dnia 04.10.2023 do 16.10.2023 Samorząd Uczniowski prowadzi sprzedaż karnetów w cenie 3 zł.Zebrane środki zostaną przekazane na leczenie i specjalistyczną rehabilitację chłopca. 

      Bardzo liczymy na Waszą pomoc - Pomóż i Ty!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile
   • (67) 211 74 52
   • ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła
    Poland
   • KLASY 1-3 SP: justyna_siekiera@o2.pl
    KLASY 4-8 SP: blazejdrab@interia.pl
   • 764-23-33-770
   • /SP6_Pila/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych