• Stowarzyszenie Sorsum Corda ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

     •  

      DRODZY RODZICE, UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE I PRZYJACIELE SZKOŁY.

      W dniach 27.11 - 06.12.23 Samorząd Uczniowski prowadzić będzie sprzedaż świątecznych kartek bożonarodzeniowych, które zaoferowało Stowarzyszenie Sorsum Corda.  

       Cena kartki wraz z kopertą to - 3zł

      Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc chorym i niepełnosprawnym, objętych pomocą  programu chcepomagac.org  Ten cenny dar z pewnością zauważą i docenią Twoi bliscy i znajomi.

      SU

     • Święto Niepodległości

     •     Co roku w Szkole podstawowej nr 6 w Pile uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości Polski. W bieżącym roku szkolnym 9 listopada 2023 roku odbył się spektakl słowno- muzyczny pt.: " Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, Nie jest godzien szacunku teraźniejszości, Ani ma prawo do przyszłości...". W trakcie uroczystości mogliśmy usłyszeć słowa  Marszałka J. Piłsudskiego, które  stanowiły motto przewodnie spektaklu.  Składał się on z komentarzy historycznych i wierszy recytowanych przez uczniów. W jego trakcie mogliśmy usłyszeć  następujące utwory muzyczne: "Wojenko, wojenko...", "Rozkwitały pęki białych róż", "Legiony", "Nie żałujcie serc dziewczyny...", "Biała Armia", "A jeśli nie wrócę...".  Spektaklowi towarzyszyła prezentacja multimedialna wykonana przez panią Dorotę Żołędziewską. Oprawę plastyczną  zaprojektowała i wykonała  pani Karolina Kujawa - Adamska. Uroczystość przygotowali pani Iwona Bagińska

      i pan Błażej Drab. Uczestnikami spektaklu byli uczniowie    klas od  3 do 8 .

        Obchodom Narodowego Święta Niepodległości Polski towarzyszyły gazetki tematyczne umieszczone na II piętrze szkoły.     Uczniowie Szkoły podstawowej nr 6 w Pile w dniu 10 listopada 2023 r  wraz z nauczycielami ,  Dyrekcją szkoły   jak co roku  przystąpili także do  akcji: "Szkoła do hymnu" i  o godzinie 11.11 uroczyście zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". 

                                                                                                                                                                    Iwona Bagińska

     • KORBO W EDUKACJI

     •   W czwartek 9 listopada uczniowie klasy I b budowali z klocków KORBO obiekty nawiązujące do tematyki NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Produkty tworzone przez KORBO to innowacyjne zabawki zachęcające młodych budowniczych do kreatywnego i logicznego myślenia. Uczniowie korzystając z nich podczas zajęć uczą się kodowania, planowania, współpracy . Wszystko to w atmosferze zabawy.  Dzieci ułożyły z nich:  flagę Polski, rzekę Wisłę, smoka wawelskiego oraz budowały stolicę Polski – Warszawę J.

      Śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara! Dziękujemy p.Oli za wypożyczenie tych klocków J

      Dominika Lipska-Gendera

     • WYCIECZKA DO FIRMY ALBATROS

     • 17 października klasa I b wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę do Wałcza do firmy ALBATROS ALUMINIUM. Firma w której pracuje mama uczennicy Mai ,prowadzi akcję : „Mama ,tata w pracy” mającą na celu pokazanie w jaki sposób pracuje rodzic i jak wygląda zakład pracy. Dzieci zapoznały się z profilem produkcyjnym firmy. Dowiedziały się w jaki sposób wytłaczane są profile aluminiowe . W programie znalazł się czas na zwiedzanie całego zakładu produkcyjnego pod bacznym okiem specjalistów BHP.

        W czasie, gdy część grupy zwiedzała zakład , druga część dzieci rysowała i zadawała pytania specjalistom  dotyczące specyfiki pracy. Po dniu pełnym wrażeń dzieci zostały poczęstowane pysznymi tostami i owocami.

        Jeszcze raz dziękujemy firmie ALBATROS ALUMINIUM a przede wszystkim PRACOWNIKOM  za zaproszenie na pouczającą lekcję. Mamie Mai, która pokazała dzieciom tajniki pracy, Rodzicom oraz  Opiekunom wycieczki.

      Dominika Lipska-Gendera                                                                          

     • Szkolny Klub Europejski

     •  

      W październiku, w naszej szkole, rozpoczął działalność Szkolny Klub Europejski, którego celem jest udział w projekcie "Miasto Piła z nowa energią" pod egidą Stowarzyszenia Obywatelskiego Inicjatywy Europejskie. Członkami klubu są uczniowie klas 6 i 7. Odbyło się już spotkanie organizacyjne oraz pierwsze zajęcia dotyczące historii integracji europejskiej. Na zajęciach poznaliśmy również ojców zjednoczonej Europy wykorzystując do tego quizy edukacyjne. Natomiast 10.11.2023 członkowie klubu wzięli udział w Międzynarodowym Mitingu na Cmentarzu Jenieckim w Leszkowie. Celem było upamiętnienie tysięcy jeńców wielu narodowości, którzy cierpieli i zmarli w pilskim obozie jenieckim, a także zaapelowanie do władz społeczeństw Europy o zapobieganie konfliktom, budowanie zgody i wzmacnianie współpracy. Uczniowie mogli też obejrzeć wystawę archiwalnych zdjęć żołnierzy obozu oraz oddać cześć ich pamięci na cmentarzach z I i II wojny światowej.

       

      Małgorzata Strzelecka – opiekun klubu

     •       Z WIZYTĄ W ZDROJOWEJ GÓRZE

     •                             

                              W ostatni poniedziałek października kilkunastoosobowa grupa uczniów klas siódmych udała się na zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. W gościnnych progach tej szacownej instytucji przywitała nas pani Anna Kałka –  dobrze znana w  środowisku szkolnym edukator, niezwykle kompetentna osoba, zawsze świetnie przygotowana do pracy z młodzieżą.

                 Z panią Anią wcześniej ustaliliśmy temat naszego spotkania:  ,,Narządy zmysłu zwierząt”.

                W pierwszej części zajęć nie mogło zabraknąć pytania: czym jest las?. Odpowiedź na to pytanie – jak się okazało wcale nie jest prosta. Ciekawe czy po kilku dniach od naszej wizyty potrafilibyście prawidłowo odpowiedzieć – wierzę, że tak…….

                Pani Ania w tej części spotkania chętnie odpowiadała na pytania uczniów, a te dotyczyły m.in. wspaniałych okazów zwierząt prezentujących się w sali edukacyjnej. Młodzież zainteresowało w jaki sposób postacie np. kozicy górskiej, niedźwiedzia brunatnego, orła przedniego, głuszcza i inne znalazły w salce edukacyjnej i mogą cieszyć oczy wielbicieli przyrody. Dowiedzieliśmy się również jak odróżnić norkę europejską od amerykańskiej czy kunę domową od kuny leśnej oraz dlaczego szopa pracza uważa się za wyjątkowo niebezpiecznego szkodnika i co oznaczają takie nazwy jak np.: pasiak, przelatek, klempa, locha, odyniec, czternastek, wycinek i wiele innych……Ciekawy jestem czy potraficie prawidłowo kojarzyć takie gatunki jak: daniele, sarny i łanie?.

               W drugiej odsłonie naszej wizyty rozmawialiśmy już tylko o zwierzęcych zmysłach, porównując je do zmysłów człowieka.

               Według filozofa Rudolfa Steinera jest aż 15 zmysłów, a nie 5!!!. My jednak skupiliśmy się na tych pięciu podstawowych tzn.: wzroku, smaku, węchu, słuchu i dotyku.

               Pora na dziesięć powtórkowych pytań. Ciekawy jestem czy znacie odpowiedzi – pytania dotyczą także uczniów, którzy nie byli z nami w nadleśnictwie:

      1. Czym są wibrysy?
      2. Czy sowy lepiej widzą obrazy z bliska czy z daleka? Dlaczego?
      3. Jak mama-sowa odżywia swoje młode?
      4. ,,Żona” jelenia to……..
      5. W jakim kraju i w którym wieku po raz pierwszy wytropiono przestępcę dzięki psu?
      6. Czym jest bzyczenie komara?
      7. Czym jest smak zwany umami?
      8. Dlaczego wilki dobrze widzą w nocy, słabiej w dzień?
      9. Kleszcze są ślepe. W jaki sposób polują?
      10. Ile razy wzrok ptaków jest lepszy od wzroku człowieka?

            W końcowej części spotkania młodzież rozpoznawała zapachy serwowane przez panią Anię i rozwiązywała krzyżówkę o grzybach. Dla kilku uczniów nie zabrakło upominków.

              W świetnych humorach wracaliśmy do szkoły. Było miło, sympatycznie i merytorycznie. Uczniowie byli zachwyceni. Najważniejsze jest to, aby mieli poczucie, iż nie był to czas stracony. A ja utwierdziłem się w przekonaniu, że w klasach siódmych jest wielu uczniów chcących rozwijać swoje zainteresowania i wiedzę.    

              W imieniu moich podopiecznych i swoim dziękuję pani Ani za przygotowanie ciekawych zajęć i merytoryczną opiekę nad grupą naszych młodych przyrodników – biologów.

       

                                                                                                                     Piotr Gruntkowski

     • EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

     • 16 października  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Europejskiego  Dnia Przywracania Czynności Serca, który odbyły się w hali sportowej Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile.Uczniowie pod kierunkiem ratowników medycznych oraz uczniów klas licealnych o profilu ratownictwo medyczne wykonywali ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo oddechowej, następnie przystąpili do resuscytacji jednoczesnej.  Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy  uczniów na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca oraz zwiększenie świadomości, że tak niewiele potrzeba by uratować czyjeś życie.Na zakończenie obchodów szkoła otrzymała dyplom potwierdzający udział obchodach  w Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca

     • SPOTKANIE PIERWSZOKLASISTÓW Z POLICJANTEM

     • W czwartek 26 października 2023 r., naszą szkołę odwiedziła policjantka st. sierż. Magdalena Mróz z Komendy Powiatowej Policji w Pile. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Policjantka przekazała najmłodszym uczniom, jak i gdzie bezpiecznie przejść przez jezdnię, pokazała jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Małym słuchaczom przypominane były numery alarmowe, jak również sposoby wzywania pomocy, a także zasady bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia.

       

      Organizator spotkania: Maria Konik

     • WIELKI SUKCES TOSI WACH W OLIMPIADZIE EKOLOGICZNEJ                         GODNE WYNIKI POZOSTAŁEJ PIĄTKI UCZNIÓW.

     •  

                    Po etapach: szkolnym i gminnym, w czwartek 19 października zaplanowano finał powiatu pilskiego tegorocznej Olimpiady Ekologicznej. Tradycyjnie  uczniowie reprezentujący prawie wszystkie ,,podstawówki” w naszym powiecie, przystąpiło do rozwiązywania testu składającego się z 30 pytań z zakresu wiedzy ekologicznej i ochroniarsko-przyrodniczej. Uczniowie zebrani w gościnnych murach Młodzieżowego Domu Kultury ,,Iskra” w Pile przy ulicy Kilińskiego, rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: kl.IV-VI  i VII-VIII a zebraną młodzież przywitał i życzył sukcesów starosta pilski Eligiusz Komarowski.

                    Naszą szkołę reprezentowali: Maja Walewska, Antonina Wach, Ignacy Dolny i Krzysztof Gruszka (w ,,młodszej” kategorii) oraz Wiktoria Pakuła i Wojciech Kozieł (w kategorii ,,starszaków”).

                   Cała nasza szóstka to prawdziwi debiutanci w konkursie o tematyce ekologiczno-przyrodniczej. Wiedziałem, że w tak doborowym towarzystwie (po ok. 40-u uczniów w jednej i drugiej kategorii wiekowej) będzie niezwykle ciężko ,,załapać się” na podium i do grona pięciu uczniów wyróżnionych. Powód był jasny: uczniowie z terenu – jak to określę – zawsze stanowią dobrze przygotowaną grupę uczennic i uczniów i nierzadko zajmują większość eksponowanych miejsc w każdej edycji ekologicznych zmagań…….

                 Nie było inaczej podczas tegorocznej edycji, ale wspaniale spisała się Antonina Wach, która zdobywszy 22pkt/30 możliwych, uplasowała się w ścisłej czołówce, Wywalczyła drugie wyróżnienie, została więc laureatką, a jest równoznaczne z kwalifikacją do finału finałów czyli FINAŁU SUBREGIONALNEGO OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ 2023, w którym zmierzą się laureaci aż z pięciu powiatów: chodzieskiego, złotowskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i oczywiście pilskiego na czele z Tosią, której do miejsca drugiego na podium zabrakło dosłownie jeszcze jednej prawidłowej odpowiedzi na teście………

                 Subregion zaplanowano na 9 listopada. Trzymajcie kciuki za Tosię, której należy już teraz – bez względu na wynik w ostatnim etapie – wielkiego sukcesu. Tosia brawa dla Ciebie ,,przy otwartej kurtynie” – jak mówi się w sportowym żargonie.

                Ale ja chciałbym podziękować pozostałym naszym ambitnym Ekologom (właśnie przez duże ,,E”). Dziękuję za miłą, ale przede wszystkim efektywną współpracę Mai, Wiktorii, Ignacemu, Krzysztofowi i Wojtkowi – praca z Wami to dla mnie przyjemność i zaszczyt.

                Wasze wyniki finałowej potyczki były bardzo godne i napiszę: nie zawiedliście…..Wracały świetne wspomnienia pracy z młodzieżą, która – tak po prostu – sama pragnie poszerzać swoją wiedzę. W dzisiejszych czasach nie jest to sytuacją aż tak oczywista……..

                  Oprócz Wiktorii, pozostali będą mieli jeszcze minimum raz spróbować uczestnictwa w kolejnych edycjach ekologicznych zmagań.

       

                                                                                                           Piotr Gruntkowski

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile
   • (67) 211 74 52
   • ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła
    Poland
   • KLASY 1-3 SP: justyna_siekiera@o2.pl
    KLASY 4-8 SP: blazejdrab@interia.pl
   • 764-23-33-770
   • /SP6_Pila/SkrytkaESP
 • Galeria zdjęć

   brak danych