• KONKURS MATEMATYCZNY MAT - JUNIOR

• 24 marca 2023 w Zespole Szkół Budowlanych  w Pile odbyło się uroczyste podsumowanie  II edycji powiatowego Konkursu Matematycznego MAT-JUNIOR. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły:  Cyprian Sikorski klasa 8a i Tomasz Szweda klasa 8d, którzy zajęli II miejsce.  Gratulujemy!!!

Anna Wolska

• Wiosenne zagadki w kodach ukryte

• Czym jest kod QR? Jest to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy wynaleziony przez japońską firmę Denso-Wave w 1994 roku. Genialność tych kwadracików to możliwość zapisania w nich linków, adresów mailowych, SMSów i tekstów. Co ciekawe, atrakcyjne i wygodne - przy odczytywaniu tekstów nie potrzeba dostępu do internetu.

Kody te zostały wykorzystane podczas zajęć polonistyczno-przyrodniczych w klasie 1a. W każdym z nich została zakodowana wiosenna zagadka. Pierwszoklasiści za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej w tabletach, skanowali kody, czytali tekst zagadek i zapisywali odpowiedzi. Praca odbywała się w grupach.

Wykorzystywanie kodów QR na lekcji wprowadziło element ciekawości i  duże zaangażowanie. Dzieci ćwiczyły czytanie ze zrozumieniem, logiczne myślenie oraz wyszukiwanie informacji w różnych źródłach (w tym przypadku notatki i obrazki w zeszytach). Nabyły nową umiejętność, związaną z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Pracowały w grupach, kształtując kompetencje społeczne. Zajęcia przygotowała i prowadziła wychowawczyni p. Aleksandra Schoen-Kamińska.

• PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE – DZIEŃ PIŻAMY!

Z okazji pierwszego dnia wiosny (21 marca) w naszej szkole odbył się dzień tematyczny tzw. DZIEŃ PIŻAMY . W tym dniu uczniowie mogli przyjść do szkoły ubrani w ….piżamy! Dzięki temu przebraniu uczniowie byli zwolnieni z niezapowiedzianych kartkówek lub odpowiedzi. Trzeba przyznać, iż zarówno młodsze jak i nieco starsze dzieci wykazały się tego dnia niezwykłą pomysłowością oraz kreatywnością ☺

W ramach dnia piżamy odbyło się również głosowanie wśród młodzieży szkolnej na najbardziej oryginalnie ubraną osobę. Głosowanie przeprowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Najwięcej głosów otrzymała uczennica klasy 5 a - Jagoda Pląskowska. Wyróżnienia otrzymali: uczennica klasy 3 b – Natalia Góra oraz uczeń klasy 3 c – Bartosz Syrkiewicz. Gratulujemy!

Podziękowania należą się również uczennicom, które były zaangażowane tego dnia w przeprowadzenie głosowania na najciekawszy strój-piżamę. Są to: z klasy 5 a – Natalia Adamik, Zosia Kulawik, Ula Lus, Zosia Marciniec, z klasy 5 c – Kaja Jagodzińska i Nikol Semenova, z klasy 7 b  - Kalina Mejer oraz Lena Wojewódka.

• Dni Matematyki – Turniej klas IV „Na Powitanie Wiosny”

W czasie Dni Matematyki nie mogło zabraknąć turniejów matematycznych.  Jednym z nich był Wiosenny Turniej Matematyczny klas IV, który odbył się 20 marca.

Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, bawili się w skojarzenia, układali wiersz o prostokątach i kwadratach, budowali modele sześcianów i rozwiązywali rebusy i zagadki logiczne. Ponadto klasy przygotowały kolorowe wiosenne stroje oraz plakaty pokazujące piękno Królowej Nauk.  W turnieju zaangażowani byli wszyscy uczniowie i wszyscy pięknie się spisali - kolejny raz okazało się, że matematyka nie jest taka straszna. Można się jej uczyć przez zabawę, przez współdziałanie i zdrową rywalizację. Brawo!

Zmagania uczniów oceniało jury w składzie pani dyrektor Małgorzata Strzelecka, pani Monika Małecka-Wiese i pani Anna Teodorowicz. W prowadzeniu turnieju panią Beatę Krutel wspierały uczennice klasy 8c – Basia Zadrożna, Iga Mays, Pola Więch, Ola Kelich i Iga Zaremba.

Klasy otrzymały dyplomy oraz słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły (1 miejsce - 4d, 2 miejsce - 4c, 3 miejsce - 4a, 4 miejsce - 4b).

Na koniec imprezy wręczone zostały dyplomy i upominki uczniom, którzy zostali wyróżnieni w konkursie matematyczno-plastycznym pt. Kołowy zawrót głowy.

I miejsce – Maja Piechota, 4a

II miejsce – Alicja Kledzik, 4a i Gracja Graczyk, 4d

III miejsce – Julian Giuliano, 4d

Dziękujemy uczniom i wszystkim nauczycielom, którzy z zaangażowaniem wspierali swoich wychowanków

Do zobaczenia na Dniach Matematyki za rok!

Beata Krutel

• KANGUR MATEMATYCZNY

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” odbył się w naszej szkole 16 marca. W tym samym czasie konkurs odbywał się w wielu krajach świata, na wszystkich kontynentach. Była to już XXXII edycja tego międzynarodowego konkursu.

W tym roku szkolnym do konkursu w naszej szkole przystąpiła największa jak dotąd liczba uczestników - aż 115!  Zadania jak zawsze podzielone były na kategorie – Żaczek, Maluch, , Beniamin, Kadet. Podczas konkursu uczniami opiekowały się nauczycielki matematyki .

Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy lubią rozwiązywać ciekawe zadania i przystąpili do konkursu! Dziękujemy nauczycielom, za przygotowanie uczniów!

Wyniki podane będą przez organizatorów około 11 maja. Trzymamy kciuki!

Szkolny koordynator konkursu, Beata Krutel

• „KOLOROWA MATEMATYKA”

• 17. 03. 2023  odbyły się turniej matematyczny pt. „KOLOROWA MATEMATYKA”

dla uczniów klas  5 szkoły podstawowej.

Klasy, przez ostatnie dwa tygodnie, przygotowywały się do turniejów wraz z wychowawcami, tworząc  plakaty na temat „Matematyka wokół nas”, oraz  wiersze o ułamkach. Podczas turniejów uczniowie rozwiązywali wiele zadań „ na poważnie” ,  ale również na wesoło: skojarzenia matematyczne i zadadania dziwne w których najważniejsze było logiczne myślenie.

Wszystkie klasy zaprezentowały się znakomicie, wykazały się nie tylko  wiedzą matematyczną, ale również pomysłowością. Tego dnia uczniowie włożyli ubrania w wiosennych kolorach: 5a  ubrała się na zielono, 5b na czerwono, a 5c na żółto.

Rywalizacja była bardzo wyrównana różnice były jednopunktowe. Spośród klas 5 najlepsza okazała się 5a.

Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

Organizator Monika Małecka -Wiese.