• Kaligrafia nie taka trudna!

„Kaligrafia jest sztuką, która poprzez tusz i narzędzie wyraża na papierze duszę słów.”

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im Janusza Korzeniowskiego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, Warszawski Dom Kaligrafii, Academy International oraz Piórem i Pazurem. W tym roku szkolnym organizowana jest piąta edycja tego konkursu.

5 stycznia odbył się etap szkolny, w którym wzięło udział 12 uczennic z klas 4-8. Jury konkursowe wyłoniło 5 prac, które uzyskały najwyższe noty, a ich autorki będą reprezentowały szkołę w kolejnym etapie konkursowych zmagań – wojewódzkim.

Gratulujemy zwyciężczyniom: Julii Janowskiej z kl. 5c, Katarzynie Pankau z kl. 6a, Aleksandrze Kelich z kl. 8c, Poli Więch z kl. 8c, Idze Zarembie z kl. 8c! Życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach!

Poniżej zdjęcia mistrzowskich prac.

• AKCJA TALENCIAKI –LIDL

• We wrześniu 2022 roku nasz szkoła przystąpiła do projektu Szkoły pełne talentów organizowanego przez Lidl Polska.
            Istotą akcji było łączenie sił w zbieraniu Talenciaków – kuponów otrzymanych w sklepach Lidl za zakupy, a które później szkoła zamieniała na nagrody.
            Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców (całych rodzin), nauczycieli i pracowników szkoły, którzy dostarczali do lidlowej skrzyneczki kupony, zebraliśmy 9215 Talenciaków!
            Zebrane kupony pozwoliły na zakup wyposażenia wykorzystywanego podczas zajęć lekcyjnych. Zamówione zostały: pakiety planszówek, magnetyczne pięciolinie, torba i pudełko z instrumentami, tułowia człowieka, hałasomierze, mikroskop, zestaw kompasów, waga, magnetyczna piramida żywieniowa, zestaw tangramów i brył, zestaw do nauki geometrii, pompka do piłek.
            Bardzo serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w akcję, a w szczególności rodzicom, którzy wsparli projekt, przekazując Talenciaki na konto naszej szkoły.
            Zamówione pomoce już do nas dotarły!

• Z WIZYTĄ W SKANSENIE

• 19 XII 2022 r. – Z wizytą w skansenie

Pod koniec grudnia klasa 5c brała udział w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

Uczniowie poznali zwyczaje bożonarodzeniowe na Krajnie i Pałukach, wysłuchali prezentacji pt. „Od Gwiazdora do Mikołaja” oraz brali udział w warsztatach wypieku tradycyjnych pierników. Samodzielnie przy użyciu moździerza przygotowali zestaw odpowiednich przypraw, poznali smak melasy buraczanej i wypiekli pierniki, którym nadali przeróżne kształty. Pani przewodniczka oprowadziła nas po skansenie i pokazała przykłady wystroju świątecznego w chałupach pochodzących z XVIII do początku  XX wieku. Ciekawe były dekoracje ze słomy i bibuły - kolorowe pająki oraz świerkowe i jemiołowe podłaźniki.

Spotkanie zakończyło się spotkaniem z Mikołajem i degustacją wypieczonych pierników i czarnej kawy. Na deser – przejażdżka bryczką po skansenie. Warto tam być i poznawać zwyczaje i historię naszego regionu! J

Beata Krutel

• KULINARNE INSPIRACJE

• Uczniowie z klasy 2 a uczestniczyli w warsztatach pieczenia ciastek.  Dzieci zostały podzielone na grupy, otrzymały przepisy oraz niezbędne składniki do wykonania zadania. Pracy było dużo – odmierzanie i łączenie składników, rozbijanie jajek, wałkowanie ciasta i wykrawanie z niego ciasteczek przy pomocy foremek. Potem ciastka trafiły do piekarnika. W tym czasie mali kucharze sprzątali swoje stanowiska pracy. Następnie, gdy ciasteczka były gotowe odbyła się ich degustacja przy wspólnym stole. Specjalne ciastko w kształcie serca, dzieci upiekły dla chorej koleżanki Kai. Wspaniałe wypieki, uczniowie zabrali do domów, aby poczęstować swoich najbliższych i pochwalić się swoimi zdolnościami. To była doskonała zabawa.

Dziękujemy Pani Agnieszce Pankau,  z Poradni Dietetycznej za ciekawe zajęcia.

Beata Sielecka