Uczennice kl. III B gimnazjum pod opieką p. Beaty Lipowicz i p. Małgorzaty Kossak zaangażowały się
w akcję medialno-edukacyjną: „Zapal znicz pamięci”. Jej inicjatorzy tak napisali na temat celu, który chcą osiągnąć: „Płomieniami palących się zniczy chcemy przypomnieć o tysiącach zamordowanych Polaków na obszarach siłą wcielonych do III Rzeszy niemieckiej w roku 1939, w tym powstańców wielkopolskich, śląskich oraz innych twórców II Rzeczypospolitej.
Tylko do końca 1939 r. na terenie Wielkopolski, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej Niemcy zamordowali około 40 tysięcy przedstawicieli polskich elit.
W najbliższą niedzielę, 14 października o godz. 12.00 zapalmy znicze w miejscach egzekucji i niemieckiego terroru. Celem akcji jest przypomnienie sylwetek osób, które w danym regionie poniosły śmierć z powodu swojej przynależności narodowej oraz aktywności społecznej, a także zwrócenie uwagi na system okupacyjny wprowadzony na terenie ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej.
Uczestników akcji zapraszamy do nadsyłania fotografii wykonanej w miejscu pamięci na adresy: znicz@radiopoznan.fm oraz znicz@dzieje.pl
Akcja jest wspólnym przedsięwzięciem pionów edukacyjnych IPN z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic oraz Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych. Partnerem akcji jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – Oddział: Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII.
Partnerem medialnym jest portal: www.dzieje.pl
Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego”.
Nasze uczennice i nauczycielki pojechały do podpilskiej wsi – Zelgniewo – gdzie o 1:00 we wrześniu 1939 nastąpił atak na posterunek Polskiej Straży Granicznej, którego bohatersko bronili: Szczepan Ławniczak, Marceli Nowak, Stefan Galiński, Antoni Łaboda oraz żołnierz WP Aleksander Gulczyński (poległ w czasie ataku). Jeden z broniących tego posterunku został bestialsko zamordowany siekierami, gdy Polacy wycofywali się z wioski, pozostali zginęli w obozach koncentracyjnych. Więcej na ten temat opowie nasz film realizowany w ramach konkursu „Niepodległa”. Dziś krótko przypominamy ich historię i zapalamy ZNICZ PAMIĘCI.
Beata Lipowicz