Od 18 do 22 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dni Matematyki. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych aktywnościach, których tematem przewodnim były wielokąty.
Rozpoczęliśmy od wystawy prac uczniów klasy III D pod tytułem „MATEMATYCY” oraz uczniów klasy 5a „PRZEKĄTNE WIELOKĄTA”.
We wtorek odbyły się warsztaty z haftu matematycznego pt. "MATEMATYKA NITKĄ HAFTOWANA". Uczniowie z klas IV-VI mieli okazję zapoznać się z zasadami wyszywania wzorów, powstających na skutek przecinania się wzajemnie odcinków. Uczestnicy wykonali za pomocą nici kształty na bazie figur geometrycznych: trójkątów, wielokątów i kół, itp.
W środę uczniowie klas 4 i 5 podczas warsztatów „KODOWANE WIELOKĄTY” odkrywali własności wielokątów i odcinków kodując na dwunastokącie i tworząc ciekawe wzory geometryczne. Zaskakujące dla uczniów było odkrycie jak wiele przekątnych ma dwunastokąt, ale jak łatwo je wykreślić, korzystając z podanego kodu.
W czwartek odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, w którym zmagało się 86 uczniów klas II – VIII szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum. Zadania, jak co roku okazały się sporym wyzwaniem.
Na koniec Dni Matematyki odbył się szkolny etap konkursu matematycznego „Mistrz Rachunków”, w którym uczestniczyło 24 uczniów klas 5 oraz odbyły się turnieje uczniów klas 4 i 5 pod hasłem „KOLOROWA MATEMATYKA”.
Podczas turniejów uczniowie rozwiązywali wiele zadań rachunkowych i związanych ze skojarzeniami matematycznymi. Ponadto klasy 4 przygotowały wiersze o matematyce w życiu codziennym, natomiast klasy 5 na temat geometrii oraz ciekawe plakaty związane z królową nauk. Wszystkie klasy zaprezentowały się znakomicie, wykazały się nie tylko wiedzą matematyczną, ale również pomysłowością. Tego dnia uczniowie włożyli ubrania w wiosennych kolorach. Spośród klas 5 najlepsza okazała się 5a. W klasach 4 rywalizacja była bardzo wyrównana - wygrała klasa 4d. Brawo!
Turnieje zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczniów klas III gimnazjum: Katarzynę Kuchtę, Dominikę Misiak i Alana Dolnego pod opieką p. Moniki Małeckiej-Wiese , w ramach projektu edukacyjnego „Czy matematyka może być ciekawa?”.
Wykonane podczas tygodnia matematyki prace zostały zaprezentowane społeczności uczniowskiej na tablicach szkolnych i są dowodem na to, że matematyka jest piękna i ciekawa, i może aktywizować każdego ucznia. Bardzo nas to cieszy! Organizatorkami Dni Matematyki były panie: Beata Krutel, Małgorzata Malczewska, Monika Małecka-Wiese, Zdzisława Rzeczycka, Hanna Słodowicz, Anna Wolska.
Beata Krutel